روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور تجربی

فهرست مطالب

درس ریاضی برای رشته تجربی از درس های مهم و تاثیرگذار است و شما میتوانید با زدن درصد بالاتر ریاضی رتبه بهتری بدست بیاورید.

روش مطالعه درس ریاضی رشته تجربی

مراحل روش مطالعه ریاضی عبارت است از: اول فراگیری مفهوم، سپس تمرین و یادگیری فرآیند حل مساله و نهایتاً تسلط.

برای اینکه در درس ریاضی پیشرفت کنید باید با استفاده از یک منبع خوب آموزشی در صورتی که در مفاهیم ضعف دارید ابتدا خوب درس را فرابگیرید. در صورتی که در کلاس درس شرکت می کنید یادگیری اولیه مفاهیم در کلاس هم می تواند انجام شود. پس از یادگیری اولیه درس بلافاصله باید فرآیند حل سوالات ریاضی را بر اساس آن مفاهیم و سایر نکات نیز یاد بگیرید.


این مرحله ممکن است به سادگی انجام نشود و در حین آن نیاز به حل تعداد قابل توجهی تست، تمرین و مساله باشد. در گام آخر باید خود را به تسلط برسانید. تسلط یک روزه اتفاق نمی افتد و حتماً نیاز است به صورت مداوم مطلب درسی را مرور و تست و تمرین کافی از آن حل کنید. پیشنهاد می کنیم در پایان هر فصل در یک برگه به این سوال پاسخ دهید:

روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور تجربی
روش مطالعه درس ریاضی برای کنکور تجربی

با مطالعه این فصل، چه چیزهایی یاد گرفتم؟

با انجام این کار، کاملاً متوجه می شوید که درس را یاد گرفته اید یا نه و یک جمع بندی خوب و کامل از فصل هم در ذهن شما انجام می شود. در ادامه این کار هم سعی کنید یک مدل سازی از سوالات فصل برای خودتان انجام دهید. یعنی بدانید که از آن فصل چند مدل سوال طراحی می شود. با این کار همه مطالب در ذهن شما جمع می شود و دیگر به این مشکل بر نمی خورید که وقتی سوالی در آزمون دیدید، ندانید که برای حل سوال باید از کجا شروع کنید!

منابع مطالعه ریاضی

حالا که روش مطالعه ریاضی را یاد گرفتید، می دانید که بخش مهمی از یادگیری شما، به وسیله منبع مناسبی که انتخاب می کنید، صورت می گیرد.


سعی نکنید به سراغ منبع هایی بروید که دیگران از آن استفاده کرده اند و نتیجه گرفته اند. شما باید مناسب ترین منبع برای خودتان را پیدا کنید! به طور کلی لزوماً کسی که درصد ۱۰۰ در درس ریاضی کسب کرده، نمی تواند بهترین منبع را برای شما انتخاب کند. این منبع برای آن فرد به طور اختصاصی خوب و مفید بوده! پس شما هم باید مناسب ترین منبع مطالعه ریاضی را برای خودتان انتخاب کنید.

دوره رایگان شروع برای قبولی در کنکور 1403
چطوری برای کنکور درس بخونم ؟ چطوری برای کنکور برنامه ریزی کنم؟

پیش نیاز های ریاضی

یک نکته بسیار مهم در روش مطالعه ریاضی آن است که ریاضی را نمی توان بدون یادگیری مباحث پیش نیاز مطالعه کرد. یعنی اگر خیلی با درس ریاضی از قبل دوست نبوده‌اید، نمی توانید هر زمان که اراده کردید هر مبحثی از درس ریاضی را بخوانید و توقع داشته باشید که ناگهان درس را یاد بگیرید و اگر این درس برای شما شیرین نیست، پیشنهاد می کنیم با بررسی بودجه بندی هر فصل در کنکور، از مطالعه فصل های مهم تر و پرتکرار کار خودتان را شروع کنید.

گروه چت کنکوری تلگرام پرسش و پاسخ – وصال کنکور مراحل روش مطالعه ریاضی عبارت است از: اول فراگیری مفهوم، سپس تمرین و یادگیری فرآیند حل مساله و نهایتاً تسلط.

البته در ریاضی یادگیری مفاهیم پایه ای و پیشنیاز بسیار مهم و حیاتی است و پس در اول باید برای یادگیری مطالب پایه ای وقت بگذارید. حتماً الان این سوال مطرح می‌شود که مباحث پایه ای کدام هستند؟
در جواب ابتدا ریاضی را به دو بخش کلی تقسیم می‌کنیم: ریاضیات پیوسته و ریاضیات گسسته.

[feed url=”https://vsalkonkur.com/feed/” number=”5″]

ریاضیات پیوسته:

ریاضیات پیوسته شامل مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲، دنباله و تصاعد، ماتریس، قدرمطلق، جزء صحیح، مثلثات، تابع، حد و پیوستگی، مشتق، کاربرد مشتق، هندسه مختصاتی و مقاطع مخروطی می باشد.

%D8%B1%D9%88%D8%B4 %D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%87 %D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6%DB%8C %D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C %DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1 – وصال کنکور مراحل روش مطالعه ریاضی عبارت است از: اول فراگیری مفهوم، سپس تمرین و یادگیری فرآیند حل مساله و نهایتاً تسلط.

ریاضیات گسسته:

ریاضیات گسسته شامل مباحث آنالیز ترکیبی و ترکیبیات، آمار و احتمال است.

در بخش ریاضیات پیوسته مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲ و در گام بعدی مثلثات و تابع جزء مباحث پایه ای هستند و در قدم اول باید شما این مباحث را به همین ترتیب تقویت کنید و سپس به سراغ مباحث بعدی بروید. (به جز هندسه که مستقلاً هم می تواند مطالعه شود) در بخش ریاضیات گسسته هم آنالیز ترکیبی و ترکیبیات در اولویت اول بوده و مبحث پایه ای محسوب می‌شوند.

با رعایت کردن این سیر مطالعاتی کار شما در روش مطالعه ریاضی ساده تر و اصولی تر خواهد بود. نکته مهم و اساسی در این درس انتخاب منبع تستی متناسب با سطح درسی است. در درس ریاضی پشتکار و مداومت بسیار مهم بوده و کمک می‌کند هرچه سریعتر بر قله این درس بایستید.


پس صبور باشید و منتظر یک تحول بزرگ یک شبه نباشید. شما باید یک مطالعه مستمر و هوشمند به روش هایی که گفتیم داشته باشید تا در نهایت به نتیجه برسید. انتخاب منبع درست برای مطالعه، استفاده از روش درست مطالعه و بعد مرور های به موقع و یک جمع بندی خوب از فصل و در نهایت هم صبر، راه رسیدن به موفقیت در ریاضی کنکور است.

پیج اینستاگرام مشاوره انسانی
پیج اینستاگرام وصال کنکور

مقاله های مشابه

اشتراک گذاری مقاله در:

Telegram
WhatsApp
Print
Email

امتیاز شما به این مقاله چند است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Skip to content