روش مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور تجربی

فهرست مطالب

خب در ادامه معرفی بهترین روش مطالعه های کنکور سراسری رسیدیم به رشته تجربی و روش مطالعه درس زیست شناسی برای درصدد بالای ۷۰ زدن! همراه وصال کنکور مشاوره آنلاین کنکور تجربی باشید تا بهم به ناب ترین نکات زیست برسیم!

روش مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور تجربی
روش مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور تجربی

معرفی درس زیست شناسی

یکی از مهمترین شاخصها این است که دانش آموز بتواند از متن مورد مطالعه سوالات استاندارد و مناسبی طرح کند. در این صورت دانش آموز به مفهوم موضوع پی برده است. برای رسیدن به این مهارت صرفاً مطالعه متن کتاب و زدن تعدادی تست اندک کفایت نمی کند.

زیست شناسی را باید مفهومی، عمقی، ترکیبی و تعمیمی خواند. قبل از همه این‌ها ابتدا باید زیست شناسی را خوب حفظ کنید. یعنی اگر خوب حفظ نکنید اصولاً نمی‌توانید به مفهوم و عمق پی ببرید و وقتی به مفهوم و عمق مطلب درسی مسلط نشوید ابداً قادر نخواهید بود که ارتباطات لازم بین فصل‌های گوناگون را برقرار کنید و ترکیبی بخوانید. ما ابتدا روش مطالعه زیست شناسی کنکور مرحله به مرحله بر پایه کتاب درسی به همراه کتاب تست را توضیح داده و سپس نکات لازم برای خوب خواندن را شرح میدهیم.

روش مطالعه درس زیست شناسی

حالا می خواهیم روش مطالعه زیست شناسی کنکور را به صورت مرحله به مرحله بررسی کنیم.

۱- در قدم اول باید یک مطالعه سطحی و سریع از کل فصل داشته باشید تا با اصطلاحات، موضوع، اشکال و کلیات درس آشنا شوید.

۲- در قدم بعدی، باید به بررسی تست‌های کنکور ۵ سال اخیر یا تست‌های به سبک کنکور بپردازید تا با سبک سوالات کنکور آشنا بشوید.

۳- حالا باید به سراغ مطالعه پاراگراف به پاراگراف یک مبحث از کتاب درسی بروید.

۴- در این مرحله از روش مطالعه زیست شناسی کنکور، باید چند تست‌ آموزشی از مبحث مطالعه شده، حل کنید و سپس آن ها را آنالیز کنید و نکات آن ها را یادداشت کنید.

۵- حالا وقت آن است که با استفاده از تست‌ها نکات درسی مربوط به مبحث مطالعه شده در کتاب درسی را پیدا کنید و برای بخاطر سپاری آن‌ها تمرکز کنید.

۶- تا تمام شدن فصل، مراحل ۳ تا ۵ را تکرار کنید.

۷- حل تست‌های آموزشی و کلی از آن فصل و تمرکز برای انجام مرحله ۵ در این مرحله.

۸- مرور های پیاپی ترجیحاً منطبق بر منحنی فراموشی یا نزدیک به آن و حل تست‌های مروری. (این مرحله را خیلی جدی بگیرید)

۹- حل تست زماندار حداکثر در دورهای ۳ و ۴ به بعد.

۱۰- انجام خلاصه نویسی، نکته نویسی یا حاشیه نویسی در دورهای ۲ به بعد مطالعه و مرور. (دقت کنید که از همان دور اول مطالعه نباید شروع به نوشتن خلاصه کنید و این کار برای حداقل دورهای ۲ به بعد مطالعه است.)

راز پیشرفت در درس زیست مرورهای پیاپی و حل تست به تعداد فراوان است. در برنامه‌ریزی دورخیز همیشه سعی می‌شود دانش‌آموز بیشتر از ۸ الی ۱۰ دور تمامی فصل های درس زیست را مرور کند.

نکات مهم در روش مطالعه زیست شناسی

۱- برای اینکه بتوانید، روش مطالعه درست را پیاده کنید، باید حتماً از منابع خوب کنکوری برای درس زیست شناسی استفاده کنید.

۲- برای اینکه بتوانید برنامه ریزی درست داشته باشید و با این روش مطالعه زیست شناسی که به شما ارائه کرده ایم، به بهترین نتیجه برسید، حتماً سعی کنید از بودجه بندی سوالات کنکور برای درس زیست باخبر باشید.

۳- دانش آموزی موفق است که برای پیاده سازی این روش مطالعه زیست شناسی کنکور، پنجاه درصد از زمان مطالعه خود را به مطالعه متن کتاب و پنجاه درصد باقی مانده را به حل و تجزیه و تحلیل تست های مبحث مورد نظر بپردازد.

۴- در حل تست ها دقت کنید که حتی اگر جواب صحیح به تست مورد نظر دادید بقیه گزینه ها را نیز بررسی کنید. پس از حل تست مورد نظر و تجزیه و تحلیل صورت سوال و گزینه ها به سراغ پاسخ نامه رفته و آن را به دقت مطالعه کنید.

[feed url=”https://vsalkonkur.com/feed/” number=”5″]

۵- اگر پس از تجزیه و تحلیل تست نکته ای پیدا کردید که آن را نمی دانستید، حتماً آن را در دفتر خلاصه نویسی یا حاشیه کتاب درسی یادداشت کنید.

۶- در پایان مطالعه یک مبحث مجموعه ای از سوالات آن بحث را انتخاب کرده و به صورت زمان دار و سنجشی مورد بررسی قرار دهید. پس از آن متوجه خواهید شد که در فهم کدام قسمت دچار مشکل هستید و یا کدام قسمت را فراموش کرده اید. در این حالت به مطالعه آن قسمت بپردازید و مرورش را در برنامه ی خود قرار دهید.

۷- روش مطالعه زیست شناسی کنکور درست آن است که هنگام مطالعه ابتدا به درک کلی از مبحث مورد مطالعه برسید سپس به بررسی جزئیات بپردازید.

۸- درس زیست شناسی حتما باید به صورت ترکیبی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و در این درس سوالات ترکیبی دشواری مطرح می شود که پاسخگویی به آن ها ملزم تسلط بر هر سه کتاب درسی است. بنابراین پس از مطالعه هر سه کتاب درسی بازگشت دوباره به کتاب ها و مرور و یافتن ارتباطات و مفاهیم بسیار مهم است.

چطوری زیست رشته تجربی رو بخونم درصد بالا بزنم؟
چطوری زیست رشته تجربی رو بخونم درصد بالا بزنم؟

۹- با یافتن ارتباطات کتاب های درسی حتماً آن ها را یادداشت کنید یا در کتاب درسی علامت بزنید.

۱۰- پس از حل تست های زیاد و متنوع دانش آموز قادر است سطح سوال را تشخیص داده و همچنین بفهمد که کدام تست استاندارد است و کدام استاندارد نیست. تست های زیاد و متنوع شما را با تجربه و مسلط و با اعتماد به نفس می کند.مشاور کنکور انسانی

۱۱- در هنگام حل تست ها حتماً تست های مهم و نکته دار را علامت گذاری کنید. در هنگام مرور مشکلات خود در تست را سعی کنید بر طرف کنید.

۱۲- دقت کنید که رشد درصد زیست امری تدریجی است و شما با رعایت این نکات شاهد رشد تدریجی درصد خواهید بود.

پیج اینستاگرام مشاوره انسانی
پیج اینستاگرام وصال کنکور

مقاله های مشابه

اشتراک گذاری مقاله در:

Telegram
WhatsApp
Print
Email

امتیاز شما به این مقاله چند است؟

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *